Mistrzowie Karate

Ojciec karate tradycyjnego Hidetaka Nishiyama 9 DAN

Żywa legenda. Charyzmatyczny przywódca światowego karate tradycyjnego. Urodził się w Tokio w 1928 roku. Jako pięcioletni chłopiec zaczął uprawiać kendo. W 1944 rozpoczął pod przewodnictwem mistrza Gichina Funakoshiego naukę karate, by ją następnie kontynuować jako student Uniwersytetu Takaushoku.

Członek założyciel JKA (Japan Karate Association). Dyrektor techniczny tego stowarzyszenia odpowiedzialny m. in. za kierowanie japońskich instruktorów karate do poszczególnych krajów świata. Od przeszło trzydziestu lat mieszka i naucza w Los Angeles (USA)

Po rozłamie w WUKO w roku 1972 (bezpośrednią przyczyną było dopuszczenie do mistrzostw świata reprezentacji RPA, kraju stosującego wówczas politykę apartheidu, przeciwko czemu zaprotestowały m. in. delegacje Japonii i USA) objął prezydenturę ITKF (International Traditional Karate Federation).

Autor wielu opracowań na temat karate, m. in. „Karate, the Art of Empty Hand Fighting”, pierwszej wydanej na świecie monografii karate, której układ stał się wzorcem dla autorów kolejnych publikacji. Hidetaka Nishiyama jest gorącym orędownikiem idei włączenia karate do grona dyscyplin olmpijskich. Jest twórcą konkurencji karate (fukugo – dwubój, połączenia kata i kumite w jednej konkurencji oraz enbu – walka choreograficznie wyreżyserowana). Jest niewątpliwie człowiekiem, który od wielu lat samotnie dźwiga na swoich barkach odpowiedzialność za przekazanie karate tradycyjnego następnym pokoleniom. Zmarł 7 listopada 2008 w Los Angeles.